Tavan vinci bulunan tesislerde, vinç üzerinde ve vince ulaşmak için kullanılan vinç yürüyüş yollarında güvenli çalışabilmek için yaşam hattı kullanımı gereklidir.

Vinç yürüme yolunda yaşam hatlarının kurulumu, kolonlar üzerine yapılır. Beton/ çelik kolonları delerek yapılan montaj, güvenlidir ve öncelikle tercih edilmelidir. Kolonlar üzerine özel tasarım kelepçe kullanılarak yapılan montaj şeklinde, vinç yürüme yolundaki titreşim nedeniyle zaman içerisinde yaşam hattının güvenliğini riske edecek şekilde hasar oluşabilir.

Vinç yürüme yollarında kurulacak yaşam hattının baş üzerine kurulması, olası düşüşte, düşüş mesafesini minimize edecek, düşüşün güvenle ve daha kısa mesafede durdurulmasını sağlayacaktır.

Vinç üzerinde yapılan çalışmalarda, en az bir kiriş üzerine olmak üzere, vinç çeliğinin et kalınlığı, vinç arabasının yapısı ve hareket alanı, kirişler üzerinde yer alan diğer unsurlar dikkate alınarak ankraj babası, yükseltici braket vb. tamamlayıcı ankraj ayakları kullanılarak yaşam hattı montajı yapılır. Vinç üzerine yapılacak montajda öncelikle mekanik montaj tercih edilmelidir.